راهنمای نگارش مقاله در نشریه نساجی و پلیمر برای نویسندگان

در این نسخه شیوه­ی تهیه­ی ساختار مقاله برای مجله علمی پژوهشی نساجی و پلیمر شرح داده شده است. روش قالب‌بندی مقاله و بخش­های مختلف آن به‏طور کامل توضیح داده شده است. نویسندگان محترم مقالات باید توجه داشته باشند، مجله از پذیرش مقالاتی که خارج از این قالب تهیه شده باشند، معذور است. توجه شود که از نسخه ورد 2010 برای نگارش مقالات استفاده شود تا هماهنگی­های لازم بین کاربران نظیر سردبیر، دبیر تخصصی، داور و ویراستار برقرار گردد.

v   چکیده

 چکیده برای مقاله پژوهشی کامل حداقل 180 و حداکثر شامل 250 کلمه است. چکیده باید به­طور صریح و شفاف، موضوع و هدف پژوهش، روش­های انجام و نتایج آن را مطرح کند. در چکیده از ذکر جزئیات کار، شکل‌ها، جدول­ها، فرمول‌ها، مراجع‌ و پاورقی پرهیز شود.

v   کلید‌واژگان

حداقل 3، حداکثر 5 واژه، با جداکننده کاما

v   مقدمه

توجه به نکات مندرج در نگارش مقدمه ضروری است:

1-    از ارجاع به مراجع به صورت: "در این موضوع محققان بسیاری تحقیق نموده‌اند [2-15]" خودداری شود. در مقاله‌های پژوهشی ارجاع باید به طور عمده در بخش‌های اصلی مقاله صورت گیرد. مراجعی که فقط در مقدمه آورده شده‌اند در واقع مرجع پژوهش نیستند و تعداد آن‌ها باید اندک باشد.

2-    در مقاله‌ی فارسی استفاده از کلمات انگلیسی  مجاز نیست و حتماً باید معادل فارسی آن‌ها را در متن مقاله به‌کار برد. در صورت لزوم، اصل انگلیسی کلمات به‌صورت زیرنویس اشاره شود.

 

3-    در راستای نمایه شدن مجله در پایگاه‌های معتبر استنادی بین‌المللی، بایستی تمامی اعداد مقاله به صورت انگلیسی تایپ شوند و از به کار بردن ممیز فارسی خودداری شود. به طور مثال 1.2 صحیح و 1/2  غلط است.

v   شکل‌ها، جدول‌ها و نمودارها

نکات کلی که باید در ترسیم شکل‌ها به آن دقت شود، عبارت است از:

1-    عنوان شکل‌ها در زیر شکل قرار می‌گیرند.

2-    به همه­ی شکل­ها و نمودارها در مقاله باید اشاره کرد.

3-    شکل­ها و نمودارها در هر صفحه در بالا و یا پایین هر ستون بعد از اولین ارجاع به آن جانمایی شوند.

4-    مجله به‌صورت سیاه­ و سفید چاپ می‌شود. بنابراین اجزای شکل­ها و نمودارها  باید به­گونه­ای باشند که در چاپ سیاه و سفید قابل تفکیک باشند. به­خصوص در شکل­هایی که کانتور رنگی دارند، طیف رنگ استفاده شده باید در چاپ سیاه و سفید قابل تفکیک باشد.

v   جدول­ها

نکات کلی که باید در ترسیم جدول­ها به آن دقت شود، عبارت است از:

1-    جدول­ها باید دارای عنوان باشند که در بالای جدول قرار می‌گیرد.

2-    جدول­ها حتی‌الامکان فقط با سه خط افقی اصلی و بدون خطوط عمودی تنظیم می‌شوند.

3-    به همه­ی جدول­ها در مقاله باید اشاره کرد.

4-    جدول­ها در هر صفحه در بالا و یا پایین هر ستون بعد از اولین ارجاع به آن جانمایی شوند.

5-    استفاده از اعداد فارسی در جدول­ها قابل قبول نمی­باشد.

6-    جدول­ها را به صورت زمینه سفید تهیه نمایید. از زمینه­های رنگی و خاکستری در تهیه جدول­ها پرهیز نمایید.

v   روابط و فرمول­های ریاضی

روابط و فرمول­های ریاضی با استفاده از ابزار معادله موجود در نرم­افزار آفیس تایپ می‌شوند و با شماره‏گذاری از یک مشخص شده و برای اشاره به آن­ها از شماره فرمول در داخل پرانتز استفاده می‌شود.

شماره هر فرمول در گوشه سمت راست آخرین سطر فرمول درج می‌شود و در صورتی که در سطر آخر برای نوشتن شماره فرمول جا نباشد، در گوشه سمت راست سطر بعد نوشته می‏شود.

v   قواعد نوشتاری

تلاش شود در متن مقاله از جملات رسا، گویا و کوتاه استفاده شود و از نوشتن جملات تودرتو پرهیز شود. جداسازی اجزای مختلف یک جمله نیز نقش زیادی در فهم آسان آن دارد. درستی نوشتار بر پایه­ی املای زبان پارسی ضروری است.

v   علایم، نشانه‌ها و ارقام

از علایم و نشانه‌های متداول در زبان فارسی و همچنین از علایم و نشانه‌های به‌کار رفته در متون مهندسی می‌توان استفاده نمود. استفاده از ممیز فارسی خطر به­هم ریختگی اعداد را دارد و استفاده از آن به هیچ وجه مجاز نیست.

v   مراجع

نکات زیر را در مرجع­نویسی و استفاده از مراجع رعایت نمایید:

ü    نقطه، فاصله، کاما، ساده بودن فونت­ها در مرجع­نویسی باید با همان دقتی که در نمونه­ها به آن اشاره شده است، رعایت شود.

ü    مجددا تاکید می­شود از ارجاع گروهی به مراجع به صورت: "در این موضوع محققان بسیاری تحقیق نموده­اند [2-10]" خودداری شود.

ü    مراجع استفاده شده در مقاله باید قابل دسترس و قابل استفاده برای خوانندگان باشد.

ü    نام مجله­ها و نظایر آن به­طور کامل و بدون اختصار آورده شود.

ü    برای درک بهتر از شیوه ارجاع منابع به راهنمای نویسندگان در نسخه انگلیسی مجله مراجعه شود. برای دسترسی میتوانید از لینک زیر استفاده کنید.

http://www.itast.ir/journal/authors.note

در صورتی که مقاله ارسالی از منبع مالی خاصی تامین اعتبار میشود حتما در مقاله درج شود.